Czym są kaboszony i kiedy są wykorzystywane?

2019-06-05

Kaboszony to wyroby szklane, kamienne oraz kryształowe, które są wykorzystywane bardzo często do produkcji biżuterii. Z kaboszonów bez trudu można wykonać arcydzieła pod postacią przepięknych kolczyków, bransoletek, pierścionków czy naszyjników. Wykorzystanie kamieni o gładkiej powierzchni jest niezmiernie istotnym elementem dla noszonych koralików. Co więcej takie arcydzieła i stworzone w sposób naturalny oraz sztuczny wzornictwo cieszy się uznaniem zarówno młodych osób, jak również starszych, bardziej charakternych. Ponieważ pierwotnie kaboszon to oszlifowany kamień naturalny, to można rzec, że takie wytwory mają bardzo dużą wartość na rynku jubilerskim, jak również w ornamentyce.

 

Kaboszony http://www.artfan.pl/pl,0,grupa1147,o0,kaboszony.html to kamienie oszlifowane, o kształcie elipsoidalnym, kulistym czy półkulistym. Powierzchnia kamienia tego typu jest gładka oraz podkreśla charakterystyczne dla niego wzornictwo. Co więcej kaboszony naturalne mogą powstawać z różnych kamieni. Najbardziej popularne są wytwarzane z bursztynu, krzemieniu lub agatu. Można odnaleźć również kaboszony z malachitów. Przepiękne słoje podkreślające urok naturalnych kamieni stanowią podstawę dla ozdób tego typu.

 

Wybór kaboszonów ozdobnych

Ozdabianie ciała kaboszonami to niezwykle dobre rozwiązanie dla osób, które doceniają naturalne rozwiązania biżuteryjne. Płaskie, oszlifowane odpowiednio kamienie mogą być doskonałym dodatkiem dla wytworzonej bransoletki na rękę lub dla wisiorka podkreślającego stylizację odzieżową. Dobór kolorystyki i rodzaju produktu jest niezwykle ważny, szczególnie w świecie mody. Ponieważ naturalne ozdoby, szczególnie pośród kamieni szlachetnych, kamieni ozdobnych, w formie półproduktów sprzedawanych przez producentów oraz hurtownie są rozwiązaniem jednym z bardziej efektownych, to są wybierane dość często przez wytwórców biżuterii. Co więcej ze względu na to, że można oddzielnie kupić zaczepy, łańcuszki, rzemyki i inne dodatki oraz oddzielnie koraliki i elementy typowo dekoracyjne bez trudu każdy może stworzyć własną kolekcję biżuterii, która nie będzie kosztowała kroci, a sprawi wiele przyjemności projektantowi.

 

Projektowanie ozdób a kaboszony

Wykorzystanie koralików jest bardzo powszechne. Stosuje tego typu rozwiązanie wielu znanych marek biżuteryjnych zajmujących się handlem autorskiej biżuterii oprawionej swoim logo. Dodatki w formie koralików, to niezwykle eleganckie wykończenie wyrobów złotniczych, srebrnych, jak również wykonanych z nieszlachetnego metalu. Nawet rzemykowe zawieszki mają swój urok i pasują wyśmienicie do stylizacji w typie boho. Ponieważ ten styl odzieżowy przewija się często przez świat mody, to również ozdoby w formie koralików także często powracają do łask. Są przepięknym dodatkiem do stylizacji w stonowanej i bardziej żywiołowej stylizacji.